notatki:

Mechanika kwantowa II. Wykład dla studentów fizyki teoretycznej

Wykład, przeznaczony dla studentów fizyki którzy wybrali specjalizację teoretyczną, ma na celu uzupełnienie i rozszerzenie kursowego wykładu mechaniki kwantowej. Wykładowi towarzyszą ćwiczenie prowadzone metodą seminaryjną, ich celem jest zilustrowanie materiału przykładami z aktualnego frontu badań fizyki oraz wyjaśnienie trudniejszych problemów w drodze dyskusji. Wykład obejmuje 30 godzin zajęć (2 godziny w tygodniu) w semestrze zimowym, to samo dotyczy ćwiczeń. Wykład kończy się egzaminem w sesji zimowej.
PDF

Wprowadzenie do CVS

Dokument ten omawia podstawowe zagadnienia związane z systement kontroli wersji CVS. Przedstawione są tylko polecenia potrzebne w codziennej pracy z tym systemem.
PDF

Wprowadzenie do systemu GNU Octave

GNU Octave jest darmowym programem przeznaczonym do obliczeń numerycznych. Składnia języka jest bardzo podobna do języka programu Matlab i Octave jest w dużym stopniu zgodny z programem Matlab. Dokument ten opisuje podstawy użytkowania systemu obliczeń GNU Octave. Omówione są podstawowe struktury danych, składania języka programowania oraz niektóre funkcje dostępne standardowo w pakiecie.
PDF

Dlaczego Python jest lepszy od XSLT?

Celem artykułu jest przyjrzenie się językowi XSLT jako uniwersalnemu językowi programowania i porówananie go z językiem Python. Głównym, ale nie jedynym obszarem będzie zastosowanie XSLT oraz Pythona do przetwarzania dokumentów XML. Uwagi dotyczące Pythona mają zastosowanie do większości języków skryptowych. Postaram się przedstawić możliwości i ograniczenia XSL. Okazuje się jednak, że pomimo jego wad jest on niezastąpiony w wielu przypadkach.
PDF

main page

Valid XHTML 1.1! Valid CSS!

SpamPoison